Halı yıkamada şampuan faktörü

Halı yıkama işlemlerinde kaliteli sonuçlar almanın en önemli etkeni kullanılan malzemelerdir. Piyasada çok farklı tip ve özellikte halı yıkama şampuanı olmakla birlikte, bunların hepsi ile istenen sonucun alınamadığı tecrübelerimizle sabittir. Halıların yıkanmasında kullandığımız deterjan ve diğer leke çıkarıcılar tek tipte değildir. Zira her şampuanın özelliği farklı olabilmektedir.

İyi bir halı yıkama şampuanından temel beklentimiz:

İyi bir leke çıkarıcı olması: Kaliteli bir halı şampuanından beklentimiz. Leke çıkarma konusunda son derece başarılı olmasıdır. Bu her lekeyi çıkarmalıdır anlamını taşımaz elbette. Kaldı ki bir halı yıkama şampuanı aynı anda hem yağ lekeleri, gıda artıklarını ve hem de tiner bazlı lekeleri çıkaramaz. Ama yine Eryaman halı yıkama olarak kullandığımız şampuanın genel leke profillerinde başarılı olmasını bekleriz.

Renkleri birbirine karıştırmaması: Çok ucuz bazı kimyasallarla çok güçlü leke çıkarıcılar yapılabilmektedir. Oysa ki kaliteli şampuan demek sert leke çıkarıcı demek değildir. Her şeyin belirli bir denge içerisinde olması şarttır. Nihayetinde halılar boyalı dokuma ürünlerdir ve sert leke çıkarıcılar halılara zarar verebilmektedir. Bu türden kimyasalları kullanmayı hiç bir zaman tercih etmemekteyiz. Özellikle el dokuma halılar bu konuda çok daha hassastır.

Antibakteriyel özellik: Eryaman halı yıkama olarak bizce bir şampuanın en önemli özelliği budur. Zaten halı yıkama işlemlerinden en önemli beklentimiz bakteriyel arınmadır. Bazı şampuanlar halınızı temizlediği halde bakterilerden arındırmıyor olabilir. Maalesef bunu kontrol etmek herkes için mümkün yada en azından kolay değildir. Bu sebeple iyi bir halı yıkama şampuanı kesinlikle bakteriyel arınma konusunda kusursuz olmalıdır.

Bu belli başlı kalite özelliklerinin yanında iyi bir halı yıkama şampuanı halı diplerindeki kirleri yüzeye çıkarabilmeli, kolayca durulanabilmeli, kalıntı bırakmamalıdır. Eryaman halı yıkama olarak işimizdeki başarımız bunun gibi küçük gibi görünen ama aslında olmazsa olmaz olan detaylarda gizlidir.