Halı yıkamada durulamanın önemi

Halıların yıkanması sonrası yapılan işlemlerin en önemlisi durulamadır şüphesiz. Zira iyi durulanmamış bir halının iyi yıkanmış olmasının bir faydası kalmamaktadır. Profesyonel tekniklerle yapılan kaliteli bir yıkamanın ardından çok iyi bir durulama yapılması gerekiyor. Halıların yapısal özellikleri kirlerin çoğunlukla dip bölgelerde birikmesine sebep oluyor. Hatta uzun süre yıkanmayan halıların diplerinde bu kirler tabakalaşıyor. Yapılan yıkama işlemleri sayesinde halı diplerinde yerleşmiş bu kirler halı yüzeyine çıkarılıyor. İşte bu lekelerin halıdan uzaklaştırılabilmesi için, halının durulama işleminin gerektiği gibi yapılması şarttır.

Durulamanın önemi:

Eryaman halı yıkama durulama konusunda gerekli hassasiyeti gösteren bir firmadır. Biliyoruz ki durulaması gerektiği gibi yapılmayan halılar gerçek anlamda temizlenmiş sayılmaz. Bu durum sadece deterjan kalıntısının halılardan uzaklaştırılması olarak algılanmamalıdır. Elbette diğer yıkama işlemlerinde olduğu kadar halı yıkamada da deterjan kalıntısının kalması çok sakıncalı bir durumdur ama halılarda daha farklı bir durum söz konusudur. Eryaman halı yıkama olarak halıların yıkanmasında uyguladığımız teknikler ve kullandığımız ekipmanlar dip bölgelerde tabakalaşan kirlerin tamamen yüzeye çıkmasını sağlıyor. İşte bu lekelerden tamamen kurtulabilmek için bol su ile durulanması gerekiyor. Durulamanın önemi iyi anlaşılmalı ve hassasiyet gösterilmelidir.

Durulamada gelberi kullanımı:

Durulama işlemlerinde kullanılan tekniklerden birisi gelberidir. Gelberi işlemi durulamanın kendisi değil, bir parçasıdır sadece. Bu işlem için özel olarak tasarlanmış bir öteleme aleti ile yapılmaktadır. Gelberi işlemi bol su ile durulamanın hemen öncesinde halı yüzeyine çıkan istenmeyen materyallerin halıdan uzaklaştırılması için yapılır. Şayet bu gelberi işlemi yapılmadan durulamaya geçilecek olursa; istenen netice alınamayacaktır. Bu işlem kesinlikle su tasarrufu için değil, daha iyi bir durulama neticesi almak için yapılmaktadır. Zaten durulamanın bol su ile yapılması şarttır.

Eryaman halı yıkama fabrikamızda diğer tüm işlemler gibi durulama işlemi de gerekli kalite standartlarına uygun olarak yapılmaktadır. Eryaman halı yıkama fabrikamızın bölgede en çok tercih edilen firmalardan olmasının teminatı bu aşamalara gösterdiğimiz hassasiyettir.