Halı yıkama ve kullanılan teknikler

Halılarımız evlerimizin en önemli eşyalarındandır. Yüzlerce farlı model, binlerce ayrı motif seçeneği vardır. El dokuması ayrı, makine halısı ayrı özelliktedir. Halının tarihi konusunda çok değişik rivayetler vardır. Doğrusu hangisi bilmem ama yüz yıllardır severek kullanırız halılarımız. Eryaman halı yıkama olarak her çeşit halıyı yıkama konusunda tecrübeliyiz. Elbette halıların yapısal özellikleri yıkama tekniklerini belirler. Bütün halı modelleri aynı şekilde yıkanmaz.

Narin halıların yıkanması:

Kimi halı çeşitleri çok narin yapıya sahiptir. Hem iplikleri ve hem de boyaları çok narindir. Bu türden halıların yıkanmasında çok dikkatli olmak gerekir. Narin bir yıkama yapılırken, halı yıkama hijyen kalitesinden de ödün verilmemelidir. Bu tip halılar yıkanırken kesinlikle sert temizlik maddeleri kullanılmamalıdır. En önemlisi çamaşır suyunun bu halılara kesinlikle deydirilmemesi gerekir.

Sık dokunmuş halıların yıkanması:

Bazı halılar çok sık dokuma tekniği ile imal edilirler. Bu türdeki halıların diplerinin temizlenmesi çok büyük özen ister. Gerçekte hangi tip halı olursa olsun, bir halının temizliği konusunda en büyük dikkat halı diplerine verilmelidir. Bu sebeple sık dokunmuş bir halı bu anlamda diğerlerinden ayrı tutulmalıdır. En uygun yıkama aparatları ve şampuanlar kullanılarak yıkama işlemi yapılmalı ki, gerçek manada bir temizlik sağlanmış olsun.

Eskimiş halıların yıkanması:

Gerek kullanım hatalarından ve gerekse kullanım sıklığı ve zamanından dolayı fazlaca yıpranmış olan halılar da Eryaman halı yıkama olarak bizlerin muhatabıdır. Bazen öyle halılarla karşılaşıyoruz ki, neredeyse yırtılmalarına ramak kalmış vaziyetteler. Bu sınıftaki halılar yıkanırken, hepsinden ayrı bir özen ve dikkat gerekiyor. Hatta bazı halılar, kullandığımız endüstriyel makinelere dayanamayacak kadar yıpranmış olabilmekte. Bu türden durumlarda mevcut riski halı sahibine bildirmek durumunda kalabiliyoruz.

Duvardan duvara halıların yıkanması:

Evlerde ya da işyerlerinde sabit durumda olan halılar da vardır. Duvardan duvara olarak ta adlandırılan bu tip halılar yerinde yıkanmaktadırlar. Bu halılar hem farklı tekniklerle ve hem de farklı ekipmanlarla yıkanmaktadırlar. Eryaman halı yıkama olarak fabrikasyon yıkama konusunda özelleştiğimiz için, bu an itibari ile yerinde halı yıkama yapmıyoruz.

Hangi tip ve modeldeki halı olursa olsun, halıların yıkanmasında kullanılan su çok önemlidir. Bazı sular halıları sarartıp, soldurabilir. Bazıları halıları sertleştirir, hatta bazıları bakteri barındırıyor dahi olabilir. Temizlik denince akla gelen en önemli argüman su olduğuna göre, su kalitesi, hijyen kalitesinde en önemli rolü oynamaktadır. Eryaman halı yıkama fabrikamızda kullanılan tekniklerden, ekipmanlara kadar her şey bizim için çok önemlidir. Her tip ve modeldeki halıyı rahatlıkla yıkayabilecek alt yapıya sahibiz.

Makine dokuması halılarımız kaliteli şekilde nasıl leke çıkarma deterjanlarıyla yıkanmak zorundadırı

Uzun süre kullanılan halıların yıkanmasından beklenen sağlıklı sonucu sağlamak için özveri gerektiren özel bazı kuralları yerine getirmek gereklidir. Kaliteli hizmet bekleyen bir kimse olarak eğer yeterince kaliteli olmayan bir durumla muhatap olmaktan endişeliyseniz, halılarınızı emanet edeceğiniz halı yıkama fabrikasına halılarınızı verirken bir kısım önemli kriterleri bilerek dikkat etmeniz gerekiyor. Birikimlerimiz gösteriyor ki makine dokuması halılarımız yıkanırken sonradan üzülmemek için, hepsinden önce önem verilmesi gereken konu, halı yıkama işimizi görecek fabrikanın halı yıkama konusunda profesyonel bir yıkama fabrikası olmasındaki zaruriyettir. Bir şekilde halıların temizliğini yapacak kuruluşun yaptığı işteki kalite, iş ahlakına sahip personel kadrosu ve kullandığı makinelerin uygun kalitede olmasıyla anlaşılır. Halı yıkamada ilk aşama servisin beklenen zaman içerisinde yıkanacak malzemeyi almasıdır ki, bu kısım ile ilgili ekstradan bir para istenmemelidir. Dikkat edin iyi iş yapan bir yıkama işletmesi hiç gecikmeden ve belirtilen zamanda adresinizde olur. Bu şekilde yıkamanın yapılacağı kısma nakledilmiş olan halılar karıştırılmadan lekelerine göre yıkamaya hazırlanır çünkü her tür halı aynı yıkama tekniği ile yıkanamamaktadır. Teknolojik gelişmelerle birlikte bu devirde iki çeşit yıkama metodu kullanılmaya başlanmıştır ve bu metotlardan birisi meç aracılığı ile yıkama şeklinde tabir edilen yöntem, ikincisiyse tam otomatik sistemlerle icra edilen yıkama sistemidir. Otomatik sistem halı yıkama makinesi ile yaptığımız yıkama işinin eski tip yıkamaya göre fazlaca yararı gündeme gelir ve bunlardan en önemlisi bizce daha özenli bir yıkama yapılmasıdır. Makine dokuması halılarımız elle veya bantlı teknikle yıkanıyor olabilir ancak kaliteli halı yıkama deterjanı kullanmak hijyenin kalite derecesini kesin bir şekilde etkileyen bir özelliktedir. Çünkü, başarılı netice için bakterileri arındırabilen endüstriyel deterjanlar uygulamak olmazsa olmaz öneme sahiptir. Yıkanmış halıların biran önce kurumasının sağlanmasında halı sıkma makinesi kullanmak kurutmanın problemsiz olması için çok önemlidir. Sanayi tipi sıkma makinesinin sıktığı halılar asılmaya gereksinim duyar ki bakterilerin yok olması sadece bu yöntemle olur. Kurutma askılarında kuruduğu gözlemlenen halı ve yolluklar kontrol maksadıyla son denetim masasına getirilir ki, bu birimde tarama, fırçalama ile birlikte paket işlemleri yapılır. Bütün işleri tamamlanmış olan halı ve kilimler her adrese göre bir araya getirilecek şekilde ayrıştırılıp, dağıtım çalışanlarına gönderilir ki, söylenilen süre içerisinde halılar teslimat noktasına sevk edilir.