Halı yıkama ve kullanılan teknikler

Halılarımız evlerimizin en önemli eşyalarındandır. Yüzlerce farlı model, binlerce ayrı motif seçeneği vardır. El dokuması ayrı, makine halısı ayrı özelliktedir. Halının tarihi konusunda çok değişik rivayetler vardır. Doğrusu hangisi bilmem ama yüz yıllardır severek kullanırız halılarımız. Eryaman halı yıkama olarak her çeşit halıyı yıkama konusunda tecrübeliyiz. Elbette halıların yapısal özellikleri yıkama tekniklerini belirler. Bütün halı modelleri aynı şekilde yıkanmaz.

Narin halıların yıkanması:

Kimi halı çeşitleri çok narin yapıya sahiptir. Hem iplikleri ve hem de boyaları çok narindir. Bu türden halıların yıkanmasında çok dikkatli olmak gerekir. Narin bir yıkama yapılırken, halı yıkama hijyen kalitesinden de ödün verilmemelidir. Bu tip halılar yıkanırken kesinlikle sert temizlik maddeleri kullanılmamalıdır. En önemlisi çamaşır suyunun bu halılara kesinlikle deydirilmemesi gerekir.

Sık dokunmuş halıların yıkanması:

Bazı halılar çok sık dokuma tekniği ile imal edilirler. Bu türdeki halıların diplerinin temizlenmesi çok büyük özen ister. Gerçekte hangi tip halı olursa olsun, bir halının temizliği konusunda en büyük dikkat halı diplerine verilmelidir. Bu sebeple sık dokunmuş bir halı bu anlamda diğerlerinden ayrı tutulmalıdır. En uygun yıkama aparatları ve şampuanlar kullanılarak yıkama işlemi yapılmalı ki, gerçek manada bir temizlik sağlanmış olsun.

Eskimiş halıların yıkanması:

Gerek kullanım hatalarından ve gerekse kullanım sıklığı ve zamanından dolayı fazlaca yıpranmış olan halılar da Eryaman halı yıkama olarak bizlerin muhatabıdır. Bazen öyle halılarla karşılaşıyoruz ki, neredeyse yırtılmalarına ramak kalmış vaziyetteler. Bu sınıftaki halılar yıkanırken, hepsinden ayrı bir özen ve dikkat gerekiyor. Hatta bazı halılar, kullandığımız endüstriyel makinelere dayanamayacak kadar yıpranmış olabilmekte. Bu türden durumlarda mevcut riski halı sahibine bildirmek durumunda kalabiliyoruz.

Duvardan duvara halıların yıkanması:

Evlerde ya da işyerlerinde sabit durumda olan halılar da vardır. Duvardan duvara olarak ta adlandırılan bu tip halılar yerinde yıkanmaktadırlar. Bu halılar hem farklı tekniklerle ve hem de farklı ekipmanlarla yıkanmaktadırlar. Eryaman halı yıkama olarak fabrikasyon yıkama konusunda özelleştiğimiz için, bu an itibari ile yerinde halı yıkama yapmıyoruz.

Hangi tip ve modeldeki halı olursa olsun, halıların yıkanmasında kullanılan su çok önemlidir. Bazı sular halıları sarartıp, soldurabilir. Bazıları halıları sertleştirir, hatta bazıları bakteri barındırıyor dahi olabilir. Temizlik denince akla gelen en önemli argüman su olduğuna göre, su kalitesi, hijyen kalitesinde en önemli rolü oynamaktadır. Eryaman halı yıkama fabrikamızda kullanılan tekniklerden, ekipmanlara kadar her şey bizim için çok önemlidir. Her tip ve modeldeki halıyı rahatlıkla yıkayabilecek alt yapıya sahibiz.