Halı küflenmelerine karşı dikkat

Halı yıkama işlemlerinin hiç birisi atlanmamalı ve her işlemin beklenen sonucu verip vermediği kontrol edilmelidir. İyi bir yıkamanın ardında kurutma işlemi de halılar için kimi zaman hayati önem arz etmektedir. Eryaman halı yıkama olarak halılarınızı teslimata hazırlarken mutlaka tam olarak kurumuş olmasına dikkat ederiz.

Halıların kurutulması bakımından mevsimsel şartlar kimi zorunlulukları da beraberinde getirmektedir. Sıcak yaz aylarında halıların kurutulması konusunda hiç bir sıkıntı yoktur. Kurutma işlemlerinin gerçekleştirildiği alanlara özel olarak monte edilmiş olan askılar bu iş için yeterlidir. Zaten sıkma  makinesinden neredeyse kuru olarak çıkan halılar, kısa süre bu askılarda bekletilerek kolayca kurutulabilirler. Kış aylarında halıların kurutulması bir nebze zorlaşmaktadır. Kışın halıların kurutulması için gereken kapalı ortam brülörler yardımı ile ısıtılmalıdır. Gerekli ısı sağlanarak halıların kurutulması tam olarak sağlanabilir.

Halıların kurutulması konusunda kısaca bilgi verdikten sonra aslı konumuz olan halıların küflenmesine değinebiliriz. Bildiğiniz gibi halıların teslimattan önceki son işlemi paketlemedir. Teslimat esnasında halıları dış ortamdan uzak tutmak için ambalajlamaktayız. Bu ambalajlar naylon cinsinden olup, hava geçirmemektedirler. Şayet halılar tam anlamı ile kurumamışlarsa bu ambalaj içerisinde fazla bekletilmemelidirler. Gerçi halılar tam olarak kurutulmadan ambalajlanmazlar ama yine de tedbirli olmak iyidir. Nemli bir halı ambalajı içerisinde uzun süre havalandırılmadan bekletilecek olursa bir süre sonra küflenme yapabilmektedir.

Halılarınızı teslim alırken verdiğimiz makbuzlarda da belirttiğimiz bu hususa gerekli özeni mutlaka göstermek gerekir. Aksi halde geri dönüşü her zaman mümkün olmayacak şekilde halılarınızın küflenmesi ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Eryaman halı yıkama hizmet bölgemizden aldığımız kimi halılarda bu türden durumlarla karşılaşabiliyoruz. Kimisi tatile giderken halılarını yıkatıp, tatil dönüşünde kullanmak üzere ambalajında bekletiyor; kimisi mevsimlik kullandığı yedek halılarını bir sonraki döneme kadar. Bu tip halıların bazıları üst üste bir kaç defa yıkandıktan sonra kurtarılabilirken, kimileri tüm çabalara rağmen küflerden arındırılamıyor.

Yıkattığınız halıları ambalajı içerisinde gereğinden fazla bekletmeyin. En azından ambalajda bazı delikler açarak halının havasız kalmasına mani olun. Böylece halıların küflenmesi hususunda kendinizi emniyete almış olursunuz.Eryaman halı yıkama olarak halıların küflenmesi konusunda zaten bildiğiniz şeyleri tekrar hatırlatmak istedik.