Halı küflenmelerine karşı dikkat

Halı yıkama işlemlerinin hiç birisi atlanmamalı ve her işlemin beklenen sonucu verip vermediği kontrol edilmelidir. İyi bir yıkamanın ardında kurutma işlemi de halılar için kimi zaman hayati önem arz etmektedir. Eryaman halı yıkama olarak halılarınızı teslimata hazırlarken mutlaka tam olarak kurumuş olmasına dikkat ederiz.

Halıların kurutulması bakımından mevsimsel şartlar kimi zorunlulukları da beraberinde getirmektedir. Sıcak yaz aylarında halıların kurutulması konusunda hiç bir sıkıntı yoktur. Kurutma işlemlerinin gerçekleştirildiği alanlara özel olarak monte edilmiş olan askılar bu iş için yeterlidir. Zaten sıkma  makinesinden neredeyse kuru olarak çıkan halılar, kısa süre bu askılarda bekletilerek kolayca kurutulabilirler. Kış aylarında halıların kurutulması bir nebze zorlaşmaktadır. Kışın halıların kurutulması için gereken kapalı ortam brülörler yardımı ile ısıtılmalıdır. Gerekli ısı sağlanarak halıların kurutulması tam olarak sağlanabilir.

Halıların kurutulması konusunda kısaca bilgi verdikten sonra aslı konumuz olan halıların küflenmesine değinebiliriz. Bildiğiniz gibi halıların teslimattan önceki son işlemi paketlemedir. Teslimat esnasında halıları dış ortamdan uzak tutmak için ambalajlamaktayız. Bu ambalajlar naylon cinsinden olup, hava geçirmemektedirler. Şayet halılar tam anlamı ile kurumamışlarsa bu ambalaj içerisinde fazla bekletilmemelidirler. Gerçi halılar tam olarak kurutulmadan ambalajlanmazlar ama yine de tedbirli olmak iyidir. Nemli bir halı ambalajı içerisinde uzun süre havalandırılmadan bekletilecek olursa bir süre sonra küflenme yapabilmektedir.

Halılarınızı teslim alırken verdiğimiz makbuzlarda da belirttiğimiz bu hususa gerekli özeni mutlaka göstermek gerekir. Aksi halde geri dönüşü her zaman mümkün olmayacak şekilde halılarınızın küflenmesi ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Eryaman halı yıkama hizmet bölgemizden aldığımız kimi halılarda bu türden durumlarla karşılaşabiliyoruz. Kimisi tatile giderken halılarını yıkatıp, tatil dönüşünde kullanmak üzere ambalajında bekletiyor; kimisi mevsimlik kullandığı yedek halılarını bir sonraki döneme kadar. Bu tip halıların bazıları üst üste bir kaç defa yıkandıktan sonra kurtarılabilirken, kimileri tüm çabalara rağmen küflerden arındırılamıyor.

Yıkattığınız halıları ambalajı içerisinde gereğinden fazla bekletmeyin. En azından ambalajda bazı delikler açarak halının havasız kalmasına mani olun. Böylece halıların küflenmesi hususunda kendinizi emniyete almış olursunuz.Eryaman halı yıkama olarak halıların küflenmesi konusunda zaten bildiğiniz şeyleri tekrar hatırlatmak istedik.

Çok kirli halı ve kilimler kusursuz bir biçimde nasıl leke çıkarıcılarla yıkanmak zorundadırı

Hangi tip olursa olsun halıların yıkama işleminden istenen kaliteli neticeyi kazanmak için tecrübe gerektiren özel şartları sağlamak olmazsa olmazdır. Yüksek beklenti içerisinde olan birisiyseniz ve bu kez beklenmeyen bir neticeyle karşı karşıya kalmaktan korku duyuyorsanız; halılarınızı vereceğiniz halı yıkama firmasını tercih ederken bir kısım önemli detayları araştırmanız ve bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Deneyimlerimize göre çok kirli halı ve kilimler yıkanırken kaliteli bir netice için, hepsinden evvel bilinmesi gerekli olan konu, kirlenmiş halıların yıkattırılacağı kuruluşun lekelerle mücadelede profesyonellerden oluşan bir halı yıkama işletmesi olmasına ihtiyaç duyulduğudur. Bir manada yıkama yapacak şirketin kalite göstergesi, disiplinli eleman kadrosu ve uygulama yaptığı temizlik deterjanlarının standartlara uygunluğuyla ölçülebilir. Halı yıkama işlerinde yapılacak ilk iş halı toplama servisinin istenen saatler içinde halıları almasıdır ve bu aşama için ekstra bir ücret alınmamaktadır. Unutmayın iyi bir halı yıkama ve overlok fabrikası hiç gecikmeden ve anlaşılan saatte halıları alır. Ücretsiz servisle yıkama mekanına alınan halı ve kilimler bir an önce lekeleri tespit edilerek ayrıştırılır zira değişik özellikteki halılar birlikte yıkama işlemine tabi tutulamaz. Halı yıkamadaki gelişmeler sayesinde bu gün iki çeşit halı ve kilim yıkama sistemi gündeme gelmiştir ve bunlardan ilki meç aracılığı ile yıkama şeklinde isimlendirilen yol, ikincisi ise bantlı yıkama sistemiyle sürdürülen yıkama modelidir. Otomatik programlı halı ve kilim yıkama makinesiyle sürdürdüğümüz yıkamanın eski uygulamalara göre bir çok avantajı görülür ve bu avantajlardan en fazla önemli olanı sanıyorum daha fazla yıkayıcı fırça kullanılmasıdır. Çok kirli halı ve kilimler manuel olarak yahut ta ful otomatik teknikle yıkanacak olabilir fakat kaliteli halı yıkama deterjanı kullanmak halı yıkama işinin kalite oranını kesin olarak belirleyici özelliktedir. Temizlik işlerinde umulan sonuca varmak için antibakteriyel özelliği olan temizleyiciler kullanmak son derece önemlidir. Halıların hızlı bir şekilde kurumasının sağlanmasında özel bir sıkma makinesinden yardım almak, bu işin kalitesi için ciddi önem teşkil etmektedir. Santrifüj makinesinde suyu alınan halı ve kilimler askıda bekletilmeye ihtiyaç duyar ki, bakterilerin yok olması sadece bu metotla olabilir. Özel ortamlarda kuruyan halılar kontrol edilmek üzere son denetim alanına taşınır ki, bu bölümde tarama ile birlikte ambalajlama ve parfümleme çalışmaları yürütülür. Bütün işlemleri de biten halılar kayıt fişlerine bakılarak bir araya getirilecek biçimde toparlanıp, sevkiyat bölümüne gönderilir ve böylece söylenilen sürede halılar sahiplerine ulaştırılır.