Farklı halılara farklı yıkama tekniği

Her türde yapıya sahip halılar yıkanır. Sadece her halının yıkanma tekniği birbirinden farklılık göstermektedir. Eryaman halı yıkama fabrikamızda her tip halının yıkanma tekniğine göre değişik uygulamalar yapılmaktadır. Peki tekniğin uygulamasındaki farklılık nereden ileri geliyor. Malumunuz üzere halılar ana olarak ikiye ayrılıyorlar. Bunlardan birincisi el dokuma halılar, ikincisi ise makine halılarıdır. Pek tabi bunlar da yapısal özellikleri bakımından bir çok türe sahipler.

El dokuma halılar, örneğin Isparta halıları çok değişik bir boya tipine sahiptir. Bu halıların yıkanması oldukça zahmetlidir. Yıkama suyu sıcaklığının minimum seviyede olması şarttır. Buna ek olarak diğer halılarda kullanılan leke çıkarıcılar da bu halılarda kullanılamamaktadır. Tahmin ettiğiniz gibi hemen renkleri akar. Bu halıların renkleri aktığında öncelikle kendi desenlerinin birbirine karışma riski söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra bu halılardan akan boya diğer halılara kesinlikle değmemelidir. İşte bu örnekte olduğu gibi narin yapıya sahip halılar çok daha hassas yıkanırlar. Makine halıları içerisinde de narin yıkanması gereken halılar yok değildir. Nepal halılar bunlara örnek olarak verilebilir. Bu tür halılar da diğerlerine göre çok daha fazla dikkatle yıkanması gereken halı gruplarındandır. Eryaman halı yıkama olarak halıları yıkama öncesinde mutlaka bu özelliklerine göre ayırmaktayız.

İster el dokuma olsun, ister makine fark etmez. Eryaman halı yıkama fabrikamızda her tür halıyı yıkayabilecek tecrübe ve ekipmana sahibiz. Halılarınızı gönül rahatlığı ile yıkatabileceğiniz bir fabrikayız.