Eryaman halı yıkama ve halı çeşitleri

Halıların imalatında kullanılan genel malzeme elyaftır. Yün, naylon, polipropilen, polyester bu elyaf hammaddenin dört çeşitidir. Hepsi ile de harika halılar imal edilmektedir. Elyafın işleniş şekline göre ortaya çıkan malzemenin kaliteleri farklı olabilmektedir. Eryaman halı yıkama olarak halıların yıkanması konusunda imalat özelliklerini önemseriz çünkü bize önemli ip uçları vermektedir.

Hammaddelerine göre halı çeşitleri:

Halılar hammaddelerine göre değişik özellikler taşırlar. Piyasada hammaddeleri ile anılırlar halılar. Elbette bu elyaf türlerinin değişik işleniş biçimlerine göre vasıfları ayrıdır. Kimi halı cinsleri narin yapıda olurlar ki, Eryaman halı yıkama olarak bu tip halıların yıkanmasında farklı teknikler uygularız.

Naylon halılar:

Naylon halılar piyasada sıklıkla karşılaştığımız halı türlerindendir. Bu tür halılar diğer sentetik halı tiplerine oranla biraz daha pahalıdırlar. Naylon elyaftan üretilen halıların çok tercih edilme sebepleri arasında sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olmalarını, dokumadan önce boyanmış ipliklerle dokunmasından dolayı renk akması yapmamalarını, lekelenme ve küflenmeye karşı dirençli olmalarını sayabiliriz. Eryaman halı yıkama olarak bu tip halıların yıkanması konusunda özel leke çıkarıcı malzemeler tercih ederiz.

Yün halılar:

Doğal elyaftan imal edilmiş olmaları sebebi ile en uzun süredir halıcılık piyasasında var olan çeşittir. Görsel zellikler bakımından en başarılı halılar bunlardır. En lüks halılar yün grubu içerinde yer alırlar. Doğal renk seçenekleri oldukça fazla olan yün halılar, naylon olanlara oranla daha az dayanıklı olsalar da, sunduğu eşsiz konfor hissi bakımından diğer gruplarla mukayese edilmezler.

Polyester halılar:

Bu halılar lüks ürün gruplarında da yer almalarına karşın, diğerlerine oranla daha ucuzdur. Renklerin canlılığını yansıtma kabiliyetleri oldukça yüksek olan bu halıların çok farklı renk seçenekleri vardır. Solmaya karşı son derece dayanıklı olan bu halılar, son derece yumuşak bir dokuya sahiptir.

Olefin halılar:

Temizlik ve bakımı son derece kolay olan bu halılar, son yıllarda sıklıkla üretilmeye başlandı. Esnek olmayan yapıları diğerlerine göre bir dezavantaj olarak nitelendirilebilir. Dayanıklılığı sayesinde iç mekanlarda olduğu gibi, dış mekanlarda da kullanılabilen modelleri ise büyük bir avantajdır. Bu özellikleri sayesinde Eryaman halı yıkama olarak çok rahatlıkla yıkadığımız ve herhangi bir deformasyon ihtimali neredeyse hiç olmayan halılar olarak değerlendirdiğimiz gruptur.

Akrilik halılar:

Sentetik elyaflar arasında yün elyafa en fazla benzeyen gruptur. Solmalara ve darbelere dayanıklı olsalar da, kullanım trafiği fazla olan bölümlerde kullanılacak kadar değildir. Nem ve küflenmeye karşı yün elyaflardan çok daha dayanıklıdırlar.

Akrilik halı kilim ve yolluklar problemsiz olarak ne tür yöntemlerle yıkama yapılırı

Şagi makine ya da yün halıların yıkama işleminden amaçlanan hijyenik sonucu almak için uzmanlık gerektiren belirli koşullara uymak gerekmektedir. Titiz bir müşteri olarak şayet, gerekli beklentiyi karşılamayan bir sonla karşı karşıya kalmaktan çekiniyorsanız halılarınızı vereceğiniz yıkama fabrikasına halılarınızı yıkatırken, bir kısım önemli şartları bilmeniz gerekiyor. Çalışmalar gösteriyor ki akrilik halı kilim ve yolluklar yıkanırken sonradan üzülmemek için her şeyden önce bilinmesi şart olan husus halı ve kilimleri yıkayacak firmanın yıkama ve leke çıkarmada son derece titiz bir temizlik işletmesi olmasındaki mecburiyettir. Bir anlamda kirlenen halıları yıkayan firmanın kalitesi, bilgili personel ve bununla birlikte kullandığı ekipmanların kalitesinin yüksek olmasıyla ölçülebilir. Halıların yıkanması işinde başlangıç aşaması, halıları alacak servisin anlaşılan saatte halılarınızı almaya gelmesidir ve bu işlem ile alakalı ek bir ödeme istenmemelidir. Dikkat edin iyi bir yıkama firması özellikle sözleşilen anda adresinizde olacaktır. İşletmedeki yıkama birimine getirilmiş olan halı ve kilimler bir birine karışmadan cinslerine bakılarak gruplanır zira her halı aynı şekilde yıkanamamaktadır. Halı yıkama sistemlerindeki gelişmelerle beraber bu gün değişik iki yıkama yolu izlenmeye başlanmıştır ki, bu yöntemlerden ilki elde yıkama şeklinde anılan teknik, öbürü ise otomatik makinelerle sürdürülen yıkama şeklidir. Otomatik halı ve kilim yıkama makineleri ile yaptığımız yıkamanın meçle yapılan yıkamaya göre epeyce çok avantajı sayılabilir ki, bu faydaların en önemlisi her halde çift yönlü yıkamadır. Akrilik halı kilim ve yolluklar elde veyahut ful otomatik teknikle yıkanacak olabilir ancak kaliteli deterjan kullanımı yıkama işinin başarısını direk manada belirleyici özelliktedir. Bu anlamda, kaliteli sonucu almak için antibakteriyel leke çıkarıcılar ile yıkama yapmak büyük önem arz etmektedir. Halıların hızlıca kurumasının sağlanmasında otomatik sıkma makinesi kullanmak, kurutmanın istenen başarıya ulaşması için ciddi önem teşkil etmektedir. Sanayi tipi sıkma makinesinde sıkılan halı ve yolluklar güneşte bekletilmeye gereksinim duyar ki, antibakteriyel yıkama sadece bu koşulla olabilir. Yeterli miktarda kuruyan halı ve kilimler kontrol edilmesi için sonuç kısmına sevk olunur ve bu noktada halıların son hali ile beraber parfümleme ve ambalajlama işleri yapılır. Tüm detaylı aşamaları da sonuçlanan halılar dağıtım planlarına göre bir sıralama sağlanacak biçimde planlanıp, dağıtım araçlarına gönderilir ki, söz verilen süre içerisinde halı ve yolluklar sahiplerine teslim edilir.