Değişen şartlara göre halı yıkama

Eryaman halı yıkama hizmet bölgemiz içerisinde yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki; halıların yıkanma zamanının belirlenmesi konusunda hala geleneksel bir yaklaşım söz konusu. Yıl boyunca fazla talebin olmadığı halı yıkama fabrikaları, bayrama yakın zamanlarda hınca hınç doluyor. İşini son dakikaya bırakmayı adet edinmiş çoğu kimse maalesef halısını yıkatamıyor.

Halılarımız evlerimizin en çok kirlenen ve maalesef kirliliğini belli etmemek konusunda da son derece sinsi eşyalarımızdır. Halılarımız ipliksi yapısı sayesinde, yüzeysel olarak gözlemlendiğinde temizmiş gibi görünüp, aslında tüm kiri dip bölgelerinde saklayan bir özelliğe sahiptirler.

Halıların yıkanma zamanına etki eden faktörler:

Bu başlık altında yazdığımız her şey elbette sizlerin de çok iyi bildiği bilgilerdir. Biz yine de mesleğimiz gereği hatırlatmakta mahsur görmüyoruz. Halılarınızın yıkanma zamanını belirlerken bu sayacaklarımız belki de faydalı olur.

Kullanım sıklığı:
Evlerimizin kimi bölümleri diğer bölümlerine göre çok daha fazla sıklıkla kullanılıyor olabilir. Salon ile yatak odasının kullanım sıklıkları birbirinde farklıdır şüphesiz. Yine koridorlar da evlerimizde en çok kullandığımız bölümlerdir. Evin hangi odasına gidecek olsak koridorları kullanırız. Halıların yıkanma zamanını değerlendirirken kullanım sıklığı verilerini kullanmak faydalı olacaktır.
Kullanım süresi:
Kullanım süresi kavramı, günlük kullanım esnasındaki halı üzerinde geçirilen toplam zamanla alakalıdır. Oturma odası evlerimizde genellikle yatma zamanına kadar en çok vakit geçirdiğimiz bölümdür. Buradaki halılarımızın daha az vakit geçirilen bir misafir odasına göre daha hızlı kirlenmesi olasıdır.
Kullanan sayısı:
Bir evde aynı sayıda insan yaşıyorken, aynı sayıda kişi aynı halıları kullanmamaktadır. Genel kullanım alanlarını kullanan sayısı ile özel kullanım alanlarını kullanan kişi sayısı farklıdır. Öyleyse genel kullanım alanlarındaki halıların yıkanma sıklığı da özel kullanım alanlarındakine göre farklılık arz edebilmektedir.
Kullanım durumu:
Zamanla daha da yaygınlaşan bir kültür olarak evlerde ayakkabı ile dolaşmak halının kirlenme süresini oldukça kısaltmaktadır. Bir evde ayakkabı ile geziliyorsa, ayakkabısız gezilen eve göre çok daha kısa sürelerde halılar yıkanmalıdır.
Yaşlı, hasta ve çocuk durumu:
Halıların yıkanması konusunda süre tayini yapılırken, gerektiği kadar özen gösterilmediği halde bence en önemli konu: Evlerimizde yaşlı, hasta veya çocuk olup olmadığıdır. Lütfen onların mikroplardan çok daha çabuk etkilendiğini unutmayalım.
Evcil hayvanlar:
Kedi, köpek gibi evcil hayvanlarımızın olduğu evlerdeki halılar da olmayanlara göre daha kısa sürelerde yıkanmak isterler. Hem dışardan kir taşımaları olasıdır ve hem de tüyleri dökülebileceği için yıkanma istemi doğurabilir.

Eryaman halı yıkama olarak sizlere halılarınız yıkanma süreleri hakkında net bir şey söylemek yerine, değişken şartlara göre değerlendirme yapmanızın daha mantıklı olacağını düşünüyoruz. Sonuç itibari ile artık halılar yaz ya da kış fark edilmeksizin yıkattırılabiliyor.

Hiç yıkanmamış halı ve yolluklar problemsiz şekilde hangi ekipmanlar aracılığıyla yıkamaya alınmalıdırı

Kilim ve halıların temizlenmesinden beklenen başarılı neticeyi almak için tecrübe gerektiren kimi kuralları sağlamak olmazsa olmaz önem arz etmektedir. Yüksek beklenti içerisinde olan bilinçli bir müşteri olarak en azından beklenmeyen sonuçlarla karşı karşıya gelmekten tedirginlik içerisindeyseniz, yıkama işinizi vereceğiniz yıkama fabrikasına karar vermeden önce bir kısım önemli ayrıntıları araştırıp bilgi edinmeniz gerekiyor. Bizce hiç yıkanmamış halı ve yolluklar yıkanırken hedeflenen yüksek kalite için her şeyden evvel bilinmesi gereken şey, halıların verileceği şirketin hijyen konusunda kabiliyetli bir halı yıkama şirketi olması gerektiğidir. Zira bu işi yapacak kuruluşun işçilik kalitesi, özenli çalışan bir ekip ve bununla birlikte uygulamada kullandığı temizlik deterjanlarının yeterliliğiyle anlaşılabilir. Halı ve kilim yıkamada ilk aşama halıları alacak servisin belirlenen saatler arasında halıları götürmesidir ki bu kısım için ilave bir para verilmemelidir. Her halükarda kaliteye önem veren bir temizlik işletmesi muhakkak dediği zaman aralığında halıları almaya gelir. Servis aracıyla yıkamanın yapılacağı kısma naklolan halı ve kilimler, önce lekeleri tespit edilerek ayrı yerlere aktarılır çünkü, farklı özellikteki halılar aynı yıkama tekniği ile yıkanamaz. Halı yıkamadaki gelişmeler sayesinde günümüzde bir birinden farklı iki halı ve kilim yıkama tekniği kullanılmaya başlanmıştır ki, bu yöntemlerden birincisi elle yıkama şeklinde anılan teknik, öbürü ise tam otomatik yıkama makinesi ile sürdürülen yıkama türüdür. Tam otomatik halı ve kilim yıkama makinesiyle yaptığımız yıkama işinin elde yapılan yıkamaya göre pek çok avantajı sayılabilir ki, bunların en önemli olanı sanıyorum daha özenli bir yıkama yapılmasıdır. Hiç yıkanmamış halı ve yolluklar eski usulle ya da otomasyonlu teknikle yıkattırılabilir ama kaliteli deterjan kullanımı halı yıkamanın kalite derecesini kesin bir şekilde değiştiren bir özelliktedir. Halıların yıkanmasında, pozitif neticeyi elde etmek için bakterisiz bir hijyen sağlayan temizleyiciler ile uygulama yapmak olmazsa olmaz öneme sahiptir. Yıkanan halıların hızla kurumasının sağlanmasında sıkma makinesiyle suyu tahliye etmek bu işin başarısı için büyük önem arz etmektedir. Otomatik sıkma makinesinin sıktığı halı ve kilimler güneş ışığına gereksinim duyar ki bakterilerin yok edilmesi tam olarak bu yöntemle olur. Güneşli havada kurumuş olan halılar kontrol edilmesi maksadıyla kontrol noktasına sevk olunur ki, bu birimde tarama ile beraber parfümleme ve ambalajlama çalışmaları yürütülür. Tüm yorucu aşamaları nihayete eren halı ve yolluklar kayıtlarına dikkat edilerek bir sıralama sağlanacak şekilde düzenlenip, sevkiyat elemanlarına verilir ve anlaşılan saatler içinde halılar teslimat adresine ulaştırılır.